HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?
COVID-19 ile normalleşme sürecinde yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerde HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? Tüm detaylar burada.
Bravo Tur & Transfer » HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?

Dünya genelini etkisi altına alan koronavirüs COVID-19 virüsünün etkilerinin yavaş yavaş ülkemizde azalmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre yeni dönem bir normalleşme sürecine girildi. Bu yeni dönem normalleşme sürecinin beraberinde bir takım geçmişteki alışkanlıklarımızı değiştirmeye yönelik etkileri mevcut örneğin seyahatlerde HES kodu ile seyahat etme zorunluluğu tüm yurtiçi seyahatlerde zorunlu hale geldi.

Hes kodu nedir? Hes kodu nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar (HES Kodu) projesi kapsamında yurtiçi seyahat programı olan tüm kişilerin yeni nesil seyahat izni alarak seyahat etmeleri gerekmektedir. Güvenli seyahat edebilmek için uçak bileti, otobüs bileti, tren bileti, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinizde bu kodu edinerek seyahat etmeniz gerekiyor. Yolcuların COVID-19 virüsü ile temas etmediği ve tamamen sağlıklı olduğunun ispatı niteliğinde olan bu kodları üç farklı şekilde edinebilirsiniz.

SMS ile HES kodu nasıl alınır?

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası,  T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve seyahat edilecek gün süresini yazarak 2023’e mesaj atmanız yeterlidir.

Örnek: HES 12345678910 1234 15 yazarak 2023’e SMS göndererek 15 gün geçerli Hayat Eve Sığar kodunuzu edinebilirsiniz. HES Kodunuzu edindikten sonra seyahat edeceğiniz firmaya bildirerek seyahatiniz için gereken bileti başarılı bir şekilde satın alabiliyorsunuz.

Bebekler için hes kodu nasıl alınır? Bebeklere HES kodu alınır mı? Bebek yolcular için HES kodu alınacak mı?

Bebek yolcular için HES koduna ihtiyaç duyulmamaktadır. Bebekler, HES koduna sahip olan aile fertleri ile birlikte HES kodu almadan seyahat edebilmektedirler.

HES uygulaması üzerinden HES kodu nasıl alınır? (Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu alma)

Google Play Store ve IOS App Store’de yayımlanan T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen HES uygulaması üzerinden kolay bir şekilde HES kodunuzu edinerek seyahat edebiliyorsunuz.

Google Play Store linki üzerinden Android cihazlarınıza HES uygulamasını indirin (İndirmek için tıkla)

IOS App Store linki üzerinden IOS cihazlarınıza HES uygulamasını indirin (İndirmek için tıkla)

e-Devlet uygulaması üzerinden HES kodu nasıl alınır?

e-Devlet uygulaması üzerinden HES kodunuzu hem kendiniz ve velisi olduğunuz 18 yaşından küçük çocuklarınız için için edinebilirsiniz. e-Devlet sistemine T.C. Kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Hes kodu üretme ve listeleme” yazarak linke tıklıyoruz karşımıza gelen ekranda “Yeni Hes Kodu” seçeneğini seçerek devam ediyoruz. Karşınıza kimin adına Hes kodu almak istiyorsunuz sorusuna şayet kendiniz için alacaksanız “Kendi adıma” şayet 18 yaşından küçük çocuğunuz için alacaksanız “18 yaşını doldurmamış çocuğum adına” seçeneğine tıklayarak  karşınıza çıkan bir sonraki sekmede “Kod bilgileri” kısmında HES kodunuza bir isim verebilir veya boş bırakarak sonraki seçenek olan “Geçerlilik Süresi” kısmında “süresiz” veya “süreli” olarak 2 seçenecek çıkmaktadır. Süresiz seçeneğini seçerseniz 18 ay geçerli olacak olan HES kodunuz olacaktır. Süreli olan seçeneği seçerek ise istediğiniz süreyi siz belirleyerek örneğin 39 gün yazarsanız 39 gün geçerli bir HES koduna hem kendi adınıza hemde 18 yaşından küçük çocuklarınız adına sahip olabilirsiniz.

Otobüs, tren veya uçak ile seyahat edecek olan tüm yolcuların HES kodu alması zorunludur. HES kodu ile seyahat eden kişilerin yolculuk esnasında ve sonrasında virüs bulaştığı tespit edilmesi durumunda temas etmiş olabilecek diğer yolculara hızlı ulaşılabilmesi ve rehberlik edilebilmesi için alınması zorunlu bir işlemdir.

Türk vatandaşı olmayan yabancı uyruklu vatandaşlar için HES kodu alınması

T.C. vatandaşı olmayan ve TCKN sahibi olmayan fakat Türkiye’de seyahat edecek olan yabancı uyruklu kişilerinde HES kodu alarak seyahat etmesi zorunludur. Öncelikle yabancılar için HES kodu şuan için sadece SMS ile alınabilmektedir. SMS ile yabancı uyruklu kişiler için HES Kodu almak için şu SMS’i yazmanız gerekmektedir.

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla uyruk kodu, pasaport seri numarası, doğum yılı ve soyadı yazarak 2023’e mesaj atabilir 1 dakikadan daha kısa sürede HES kodunu edinebilirsiniz.

Örnek SMS: HES RUS 9988776655 1989 ANDREEVA yazarak 2023’e SMS gönderebilir ve kodunuzu edinebilirsiniz.

HES Kodu ile ilgili Sık Sorulan Sorular

HES Kodu kaç gün geçerlidir?

HES kodları süreli ve süresiz olarak alınabilmektedir. Süresiz aldığınız HES kodunuz 18 ay geçerlidir. Süreli aldığınız HES kodunuz ise sizin sisteme talepte bulunduğunuz gün sayısı kadar geçerlidir.

HES Kodu özel araç ile seyahatlerde gerekli midir?

Hayır, Kendi bireysel aracınız ile seyahat ediyorsanız HES kodu almanıza gerek yoktur.

HES Koduna sahibim fakat seyahat izni belgesi almam gerekiyor mu?

T.C. Sağlık Bakanlığının sokağa çıkma yaş kısıtlaması engeline takılmayan 19-64 yaş aralığı grubunda bulunan vatandaşların HES kodu alarak seyahat izni belgesine gerek duymadan seyahat etmesi mümkündür. 0-18 ve 65 yaş üstü kişilerin aynı zamanda seyahat izni belgesini almaları gerekmektedir.

Uçak bileti alırken HES kodu gerekli midir?

Evet, gerek yurtiçi gerek yurtdışı çıkışlı uçuşlarda HES koduna ihtiyacınız var.

Otobüs bileti alırken HES kodu gerekli midir?

Evet, gerek yurtiçi gerek yurtdışı çıkışlı otobüs seyahatlerinde HES koduna ihtiyacınız var.

Tren bileti alırken HES kodu gerekli midir?

Evet, gerek yurtiçi gerek yurtdışı çıkışlı tren seyahatlerinde HES koduna ihtiyacınız var.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?